Blog

Jak nie być płotką. Kilka słów o monitoringu konkurencji

Sun Tzu, w swojej książce „Sztuka wojny”, napisał: „Poznanie innych i poznanie siebie to zwycięstwo bez ryzyka. Poznanie otoczenia i poznanie sytuacji to zwycięstwo całkowite”. Choć na co dzień do prawdziwej wojny na szczęście nam daleko i w przeciwieństwie do niej − w biznesie nie wszystkie chwyty są dozwolone, to przynajmniej na wszystkie powinniśmy być przygotowani. Pytanie brzmi: jak i od czego zacząć?


Konkurencja to trwały i nieodłączny elementem biznesu – ważną lekcją do zapamiętania jest więc to, że nie należy konkurencji nie doceniać, bowiem może ona być zarówno zagrożeniem, jak i wyznacznikiem dla kierunków naszej działalności. Właśnie dlatego, aby móc spać spokojnie, razem z doświadczoną agencją PR, powinniśmy zadbać o strategię monitorowania naszych rynkowych przeciwników.

Niespodzianki? Nie, dziękuję!

Jeśli prowadząc firmę kiedykolwiek pomyślisz, że działasz w próżni i możesz nie przejmować się tym, co robią inni, to będzie to prawdopodobnie początek Twojego końca. Przyglądanie się temu, co robi i jak funkcjonuje konkurencja pozwala przewidzieć jej przyszłe ruchy i strategie, zastanowić się, jak mogą one wpłynąć na naszą działalność oraz pomóc w lepszym i bardziej efektywnym planowaniu. Zanim jednak zaczniesz obserwować – czy wiesz kogo poddać obserwacji? Podstawą każdej strategii biznesowej jest świadomość tego, w którym miejscu na rynku się znajdujemy. To pozwala nam określić drogę do tego, gdzie chcemy być, a także przewidzieć kto i jak może nam zagrozić. Ponieważ żyjemy w czasach, w których nowe firmy powstają każdego dnia − tylko regularna i dokładna analiza pokaże, co dzieje się w innych przedsiębiorstwach, jakie produkty są na topie, jakie nowości i działania public relations zostały wprowadzone.

Posiadanie wcześniejszej wiedzy o wszelkich istotnych działaniach nadciągających ze strony konkurencji, czy będzie to nowy produkt, czy też oryginalna kampania pr bądź marketingowa, pozwala lepiej się przygotować i zawczasu zaplanować reakcję. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą – tym bardziej w biznesie. W takiej sytuacji mamy np. szansę na opracowanie korzystniejszego, bardziej innowacyjnego produktu, jednocześnie mając czas na jego wprowadzenie, lub po prostu na rozsądną odpowiedź. Niespodzianki są dobre na urodziny, w pracy nigdy nie powinniśmy dać się zaskoczyć. 

Konkurencja a konkurencyjność

Skuteczna strategia PR i plan monitorowania konkurencji sprawia, że doskonale znamy ofertę produktową przeciwników, a także bazy klientów, do których ją kieruje. Taka świadomość może pomóc zidentyfikować niewykorzystane dotąd drogi i pomyśleć o rozwiązaniach czy ofercie, której w innych okolicznościach być może nie wzięlibyśmy pod uwagę. Nasza analiza powinna więc być jak najpełniejsza i uwzględniać jak najwięcej możliwych kanałów: aktywność prasową, reklamową, obecność w social mediach i PR w internecie. Nie wolno zapomnieć także o działaniach dodatkowych – organizowanych wydarzeniach czy udziale w eventach. Tylko informacje zebrane z takiego spektrum pozwolą zauważyć prawidłowości i trendy, dostrzec czym interesują się odbiorcy w branży. To także szansa na to, by zaobserwować, czy publiczność naszych oponentów ma pytania związane z produktami lub problemy z dotarciem do poszczególnych informacji. Analizując interakcje użytkowników z treściami i działaniami marketingowymi konkurencji, możesz dowiedzieć się, co zrobić inaczej, w jakie tematy się zagłębić, co lepiej wyjaśnić i rozwiązania jakich problemów możesz im zaproponować. To wszystko pozwoli odkryć i podbić „nieznane wody” – klient zawsze wybierze produkt najbardziej korzystny – ze względu na dostępność, jakość i cenę. Do nas należy zadbanie o to, aby nasz, na tle innych, wypadł najlepiej.

Zespół do zadań specjalnych

Prawidłowe określenie konkurencji, ciągły monitoring oraz gromadzenie danych dotyczących jej działalności to ogrom pracy, który mieści się w zakresie usług PR. Powinniśmy mieć to na uwadze i z góry przyjąć, że nie jest to zadanie dodatkowe, które możemy podrzucić naszym pracownikom jako urozmaicenie zakresu obowiązków. Oczywiście, rynek pełen jest narzędzi, które ułatwią nam pracę i z zebranych danych wygenerują masę wykresów i wskaźników, jednak analiza ilościowa to tylko część zadania. Aby twarde dane przekuć w jakościową, skrupulatną analizę, potrzebujemy specjalisty, nie zautomatyzowanego algorytmu. Aby strategia PR i monitoringu była tworzona i realizowana prawidłowo, najlepiej skorzystać więc z pomocy agencji public relations, która dzięki swojej wiedzy i umiejętności wykorzystania współczesnych narzędzi zadba, aby nic nas nie zaskoczyło, zinterpretuje posiadane informacje, będzie w stanie doradzić, co robić dalej i zajmie się obsługą media relations.

Niezależnie od tego, na jaki tryb śledzenia poczynań innych firm z danego segmentu rynku się zdecydujemy, największą zaletą monitorowania konkurentów jest to, że pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych, stresujących sytuacji czy konieczności wdrażania kryzysowego public relations. W kreowaniu wizerunku wszystkiego trzeba się nauczyć poprzez doświadczenie, jednak w przypadku błędów – lepiej, kiedy nie są one nasze.

Tower

Czym jest strategia marketingowa i jak ją stworzyć skutecznie?

Czytaj
Tower

Najnowsze trendy w PR-ze internetowym, czyli co jeszcze trzeba zrobić?

Czytaj
Dowiedz się jak pracujemy

Chcesz zobaczyć jak realizujemy projekty? Proszę bardzo!